Descriere
Descoperă Armonia Spirituală la Mănăstirea Dintr-un Lemn – la doar 3 Km de Frâncești / Vâlcea
Aflată la aproximativ 25 km sud de municipiul Râmnicu Vâlcea și la 12 km nord de Babeni, pe valea Otasaului, în comuna Frâncești, Mănăstirea Dintr-un Lemn te îmbie cu liniștea sa duhovnicească și povestea sa unică. Conform unei vechi tradiții locale, această mănăstire ar fi luat ființă în primele decenii ale secolului al XVI-lea prin folosirea materialului unui singur stejar pentru construcție. Ea a fost ridicată în cinstea Icoanei Maicii Domnului, care se păstrează și astăzi în biserica de piatră a mănăstirii. Numele așezării monahale, "Dintr-un Lemn," provine din această tradiție și amintește de originea sa simplă, dar miraculoasă.
Cea mai veche mărturie despre mănăstire a fost înregistrată în scris de diaconul Paul de Alep, însoțitorul Patriarhului Macarie al Antiohiei, în timpul călătoriilor acestuia prin Țările Române între anii 1653-1658. Diaconul Paul menționează că un călugăr ar fi descoperit o icoană a Maicii Domnului într-un gol al unui stejar secular. În acel moment, călugărul ar fi auzit o voce care l-ar fi îndemnat să construiască o mănăstire din trunchiul acelui copac, marcând astfel începutul acestei așezări spirituale cu o poveste uluitoare.
Cele mai apreciate facilități
- Facilitățiparcare gratuită