Descriere
Descoperă Tradiția și Autenticitatea la Muzeul Satului Vâlcean
Înființat în anul 1966 în jurul celebrei culei din Bujoreni și deschis pentru public în 1974, Muzeul Satului Vâlcean reprezintă o incursiune fascinantă în viața și tradițiile rurale ale județului Vâlcea. Pe o suprafață generoasă de 8 hectare, muzeul reconstituie imaginea funcțională a unei așezări tradiționale, păstrând vie memoria și cultura comunităților din zonă.
Cula din Bujoreni, situată la 3 kilometri de Râmnicu Vâlcea, este punctul central al muzeului, reprezentând un veritabil simbol al trecutului și al luptei împotriva invaziilor. Ridicată în secolul al XVIII-lea de către Preda Bujoreanu, împreună cu Constantin Polcovnicul și Gherasim, cula a fost concepută ca un loc de refugiu și apărare împotriva amenințărilor din vremea Carjaliilor. Construită din piatră și cărămidă, cu două nivele, cula a fost inițial planificată pe trei niveluri, dar al treilea nivel a fost demolat la sfârșitul secolului al XIX-lea.
Muzeul se desfășoară într-un cadru natural deosebit de pitoresc, cuprinzând gospodării și construcții comunitare transferate din diferitele localități ale județului Vâlcea. În organizarea sa, s-au luat în considerare factorii constitutivi ai satului autentic: forma reliefului, locația și hotarul acestuia. Astfel, vizitatorii sunt invitați să pășească într-o călătorie temporală în care descoperă tradițiile, meșteșugurile și obiceiurile comunităților locale.
Muzeul Satului Vâlcean este mai mult decât o simplă expoziție - este un tribut adus moștenirii și identității culturale a județului Vâlcea, oferind oportunitatea unică de a intra în contact direct cu istoria și tradițiile bogate ale acestor meleaguri pitorești.
TARIFE
- Prețuri începând de la 4 lei
Cele mai apreciate facilități
- Facilitățiparcare gratuită
Plăți Acceptate
- Metode de platăDebit/Credit Card, Numerar
Adaugă o recenzie